Video: Ako ďalej s podporou národnostnej kultúry, aj tej rómskej?

Štvrtok 17.6.2021 poslanci Oľano na svojej tlačovke s názvom „ Tunelárske schémy Mostu-Híd vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín“ zverejnili informácie ako súčasné vedenie Fondu na čele s riaditeľom fondu Norbertom Molnárom, ekonomickou riaditeľkou Dagmar Čerťanskou a bývalým štátnym tajomníkom ministerstva kultúry Konrádom Rigóm šafárili s dotáciami.

Tieto informácie boli verejným tajomstvom už niekoľko rokov. Spomínaná skupinka podľa poslancov Oľano, tunelovala a prihrávala financie účelovo svojím spriazneným organizáciam, čo je na Slovensku štandard. Ďalšia otázka dňa ale je aj nepomer financií rozdelených pre maďarskú a rómsku národnosť. Obe národnosti sú približne rovnako početné ale maďarská dostáva rádovo v niekoľko miliónoch viac, prečo? Zrejme si rómsky predstavitelia nevedeli vylobovať rovnocenné postavenie, ale to asi aj bolo nereálne, keďže celý Fond bol pod rukami zástupcov Mostu-Híd!

To čo už bolo sa neodstane, nezmeníme… otázka je ako ďalej? Aktuálne je výberové konanie na nového riaditeľa Fondu, je v ňom účastný aj rómsky kandidát Eduard Čonka. Bol by on zárukou transparentnosti? Ťažko povedať, je bývalý kandidát Oľano vo viacero voľbách, bratranec Petra Polláka, partner speváčky Gitana. Vedel by byť nestranný a férový alebo sa len zmenia vybrané organizácie, ktoré budú úspešné? Je nevyhnutné nastaviť mechanizmus tak aby na dotácie dosiahli reálne pracujúce organizácie!

Budem osobný, naša redakcia funguje niekoľko rokov, máme nespochybniteľný dosah, reálne publikum, každý deň sme v teréne, na Fond sme podali žiadosť niekoľko krát a vždy sme dostali 0 Eur. Keď som videl výsledky hodnotenia a podporené projekty tak som bol sklamaný! Dotácie dostali takí, ktorí svoju činnosť viac menej predstierali a my čo sme v teréne tak zas nič.

Neverím, že sa niečo zmení, len sa vymení Most-Híd zainý stranu a zas budú profitovať vyvolení …. Ja som bol v súťaži Vyvolení a aj som ju vyhral ale v tejto hre som evidentne mimo. Politici a ich nominanti poriadok nespravia, je potrebné nastaviť jasné kritéria a dať možnosť širokej odbornej verejnosti sa aktívne podieľať na kontrole dotácii, inak o pár rokov bude obdobná tlačovka len s inými menami a stranami.

Ďalej je potrebné nastaviť spravodlivé prerozdelenie financií medzi jednotlivé národnosti, aby žiadna nemala viac financií na úkor iných! Prácu s médiami mám rád, baví ma, som jej oddaný a preto ju ešte stále robím. Peniaze z toho nemám, naopak, ja musím nosiť peniaze do práce aby sa mohlo realizovať spravodajstvo. Chcel by som veriť a zažiť, že sa nečo reálne zmení v prospech národnostnej kultúry ale moc už tomu neverím! Preto vyzývam zodpovedných, aby nanovo prehodnotili nominácie na vedenie Fondu a naozaj zabezpečili odoborných a nestranných kandidátov, ktorí budú zárukou férového rozdeľovania financií!

Redakcia spravodajstva PRESS.TV a SIP Erik Hilár Lakatošovie

sk_SKSlovak
sk_SKSlovak

Máte námet na reportáž?

Dajte nám vedieť, čo sa deje vo Vašom okolí a čo by mali evdieť všetci.

Napíšte nám